bmw_przyszlosc

Samochod autonomiczny BMW – przyszlosc motoryzacji

Pojazdy autonomiczne to już rzeczywistość. Jakiś czas temu wyjechały z laboratoriów oraz fazy projektowania i obecnie przechodzą fazę testów. Auta te potrafią samodzielnie jeździć w ruchu ulicznym, podejmować decyzje i bezpiecznie reagować na zmieniającą się sytuację na drodze. Wiele marek samochodowych rozwijają takie projekty, traktując wygrana w wyścigu -jak zdobycie Grala. W tym artykule przyjrzymy się jednej z największych firm na świecie, która również jest bliska wypuszczenia na rynek takiego samochodu.

Plany

Tak jak inne liczące się marki na świecie BMW ma też swój model, który będzie jeździł samodzielnie bez pomocy kierowcy — jest to iNext. Jego premiera planowana jest na 2021 rok, co nie jest już tak odległą datą. Prace nad konstrukcją są bardzo zaawansowane. Ostatecznie auto ma być w pełni samodzielnie. Składają się na to funkcjonalności jak samodzielna jazda po ulicach, samodzielna zmiana toru jazdy w trakcie zagrożenia kolizją, samodzielna nawigacja i interpretacja znaków drogowych.

Teraźniejszość

Obecnie niemiecki producent samochodów sprawdza poszczególne elementy dużej układanki. W autach tej marki można spotkać aktywne tempomaty czy systemy awaryjnego hamowania, które włączają się, gdy na drodze znajduje się przeszkoda. Kolejną — bardziej spektakularną możliwością auta jest samodzielne wyjeżdżanie z miejsca parkingowego. Ta funkcja nie jest jeszcze dostępna w pospolitych modelach, ale bardzo dużo mówi o rozwoju i miejscu, w jakim jest BMW. Firma obrała trochę inny kurs niż konkurencja. Zamiast projektować cały samochód na raz, testuje i udoskonala pojedyncze rozwiązania jak wyżej wymienione czynności. W ostatnim etapie połączy je jednym komputerowym procesorem, który będzie zawiadywał nimi wszystkimi.

Przyszłość

Co będzie w przyszłości ? Skoro Bawarski producent podał dokładną datę, to musi byc pewnym stworzenia takiego samochodu. Auto autonomiczne będzie musiało bez pomocy kierowcy przewieźć pasażerów z punktu A do punktu B. Cała rola ludzi sprowadza się do otworzenia i zamknięcia drzwi w pojeździe — chociaż pewnie i to będzie automatyczne. Samodzielny pojazd będzie musiał również sam decydować o prędkości czy kierunku jazdy oraz uważać na znaki drogowe. Brzmi to jak opowieść rodem z filmu fantastycznego, ale to rzeczywistość.

Kto najszybciej wypuści na rynek pełnoprawne autonomiczne auto ? Trudno powiedzieć. Choć finał rywalizacji jest już tuż tuż, to wiele marek jest obok siebie w tym wyścigu. Navigant opublikowała ranking firm, które mają największe szanse na stworzenie w pełni autonomicznego auta jako pierwsze. Na ocenę składało się wiele czynników takich jak zasobność portfela właścicieli czy możliwości produkcyjne. Oto owa lista.

  1. GM
  2. Waymo
  3. Daimler-Bosch
  4. Ford
  5. Volkswagen Group
  6. BMW-Intel-FCA
  7. Aptiv
  8. Renault-Nissan Alliance
  9. Volvo-Autoliv-Ericsson-Zenuity
  10. PSA

Niemiecki producent w kooperacji z potentatem komputerowym i markami Fiat i Chrysler zajmuje 6 miejsce. Z wielobranżowej współpracy może jednak wyjść niespodziewany efekt, więc po tej grupie należy spodziewać się znacznie więcej. Pomoc intela może okazać się również nieocenione, jeśli marka będzie w ostatniej fazie i będzie pracować nad sztuczną inteligencją.

Zajrzyj też na:

http://katowice.bawariamotors.pl/

http://gdansk.bawariamotors.pl/

http://www.warszawa.bawariamotors.mini.com.pl/