leasing_czy_wynajem_dlugoterminowy

Leasing czy wynajem długoterminowy – Co wybrać ?

Samochody to podstawowe narzędzia pracy w wielu branżach. Zapewniają odpowiednie funkcjonowanie firmy, przewożenie towarów lub transport do samych pracowników, aby mogli wykonywać swoje obowiązki w komfortowych warunkach. Istnieje wiele sposobów na pozyskiwanie aut przez firmy. W tym artykule przedstawimy lidera zestawienia, jakim jest leasing z mniej popularnym sposobem, jakim jest wynajem długoterminowy. Odpowiedzi na pytanie, który rodzaj kredytowania wybrać oraz przydatne informacje na temat obu form w dalszej części artykułu.

Leasing

Leasing samochodowy jest obok kredytu najpopularniejszą opcją wśród przedsiębiorców, którzy chcą pozyskać nowy pojazd. Polega on na związaniu się umowa z dealerem lub firma świadczącą takie usługi — najczęściej na kilka lat. W tym czasie właściciel firmy spłaca raty leasingu, a na koniec po spłacie całości ma kilka opcji do wyboru. Pierwszą z nich jest wykupienie auta za kilka procent jego wartości. Kolejną jest przedłużenie leasingu i wybór nowego modelu — przedsiębiorca zaczyna proces od nowa (często na lepszych warunkach). Ostatnią opcją jest wycofanie się i zakończenie współpracy. W Polsce leasing jest bardzo popularny. Każda marka w postaci dealerów oferuje takie rozwiązania. Na rynku dostępnych jest też wiele modeli od sportowych aut po dostawcze. Głównymi plusami rozwiązania jest:

  • Łatwa dostępność dla firm
  • Dogodna i komfortowa forma kredytowania
  • Duży wybór firm, jak i samych aut
  • Konkurencyjne warunki

Wynajem długoterminowy

Wynajem samochodów na długie terminy jest nieco mniej popularnym sposobem pozyskiwania samochodów. W Polsce istnieje jednak duży rynek, na który składają się firmy prywatne, sieciowe wypożyczalnie samochodowe oraz prywatne wypożyczalnie aut. Oferują one samochód oraz stała miesięczną opłatę, która nie zmieni się w trakcie trwania umowy. Potencjalny klient otrzymuje do wyboru liczne modele z różnych segmentów oraz wiele możliwości dostosowania wysokości rat. Główną zasadą wynajmu długoterminowego jest obniżka kosztów w powiązaniu z dłuższą umową. To rozwiązanie będzie idealne dla osób, które potrzebują samochodu na kilkanaście miesięcy lub dwa, trzy lata i chcą pozbyć się wszystkich obowiązków wynikających z utrzymania floty, czyli konieczności wykupu ubezpieczeń itp. Będzie to tez na pewno dobry pomysł, jeśli przedsiębiorcy nie zależy na ostatnie zacnym wykupie samochodu lub nie chcą wiązać się kredytami. Główne zalety wynajmu długoterminowego:

  • Brak konieczności troszczenia się o sprawy administracyjne auta
  • Elastyczność rozwiązania
  • Dobra cena miesięcznego wynajmu

Co wybrać ?

Leasing czy wynajem długoterminowy ? To pytanie, które dopada wielu przedsiębiorców. Oba rozwiązania posiadają swoje plusy i minusy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, którą metodę wybrać, ale warto rozważyć i przekalkulować każdą opcję. W danej chwili na rynku mogą istnieć korzystne promocje czy rabaty, które okażą się bardzo korzystne. Dany przedsiębiorca musi również dostosować długość i rodzaj umowy do swojej działalności. Najlepszym wyjściem i odpowiedzą na to pytanie, jest porównanie kilku ofert z każdego rozwiązania i bezpośredni wybór, który będzie łączył ekonomię, komfort kredytowania oraz funkcjonalność samochodu.

Przeanalizuj także: http://www.puchatek.edu.pl/zarzadzanie-flota-pojazdow-dostawczych/