alergia_na_pylki

Jak powinna być leczona alergia na pyłki?

Alergie występują wtedy, gdy nasze tkanki źle odpowiadają na danych bodziec środowiskowy. Uznawane są za schorzenie, na które cierpi najwięcej ludzi na świecie. Alergie bywają ledwie zauważalne, jak i bardzo intensywne w przebiegu. Zazwyczaj wymagają wieloletniego leczenia. Podobnie jest z przypadłością, jaką jest alergia na pyłki. Jak łagodzić jej objawy?

Najczęstszym powodem, w zetknięciu z którym alergia na pyłki daje o sobie znać, jest styczność z… trawą. W okresie intensywnego kwitnienia drzew, kwiatów czy innych roślin w powietrzu unosi się wiele pyłków, które osadzają się w większości na trawie. Stąd nie musimy wcale wąchać kwitnącej rośliny, żeby odczuwać symptomy alergii. Wiosna to czas, w którym alergicy po prostu muszą uzbroić się w cierpliwość i zastosować do rad alergologa.

Jakie są objawy alergii na pyłki?

Do najczęstszych objawów przypadłości, jaką jest alergia na pyłki, należy łzawienie, katar, wystąpienie lekkiego stanu przedgorączkowego oraz zmiany skórne. Pojawić może się też chrypka, częste kichanie i nieprzyjemne uczucie kręcenia w nosie. W zaawansowanych przypadkach może dojść do rozwinięcia poważnych chorób skórnych bądź astmy. Poza wymienionymi, alergicy często w okresie pylenia roślin mają gorszą pamięć i koncentrację, towarzyszyć im może także uczucie ogólnego rozbicia. Inaczej alergia na pyłki zwana jest gorączką sienną. Objawy pojawiają się najczęściej w maju, a kończą pod koniec czerwca. Zobaczmy, jak z nimi walczyć.

Jak poradzić sobie z objawami?

Istnieje kilka sposobów, na jakie zwalczana może być alergia na pyłki, a przynajmniej jej objawy. Do najczęstszych zaliczają się:

  • ograniczenie styczności z alergenem,
  • odczulanie,
  • szczepionki,
  • przyjmowanie leków.

Żaden z domowych sposobów, jakie stosuje się zwykle w czasie wiosennych przeziębień, mogących wykazywać podobne objawy, nie pomoże w zwalczeniu alergii. Jeśli będziemy brać antybiotyki, alergia na pyłki także nie ustanie. Co zatem robić, aby się jej pozbyć? Niezbędna jest pomoc lekarza, który zdecyduje, które z wyżej wymienionych sposobów leczenia będą w naszym przypadku odpowiednie. Alergolog dobierze nam najprawdopodobniej szczepionkę.

Szczepionki, którymi leczona jest alergia na pyłki 

Szczepionki mogą być wykonane z roztworów wodnych. Wszczepia się je co około dwie doby. Innym rodzajem są szczepionki bazujące na wodorotlenku glinu. Je wszczepia się rzadziej, około raz na tydzień. Podobne roztwory można przyjmować także w formie inhalacji lub doustnie. To z pewnością dobra wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za strzykawkami.